Nordiska Diskus Championatet 2014
Posted: 12 Jan 2014, 15:08
Länge sedan denna tråd blev uppdaterad.
Dags att boka boende, entré, föredragsbiljetter, utställningsplats mm på http://www.ndss.se/shop
Programmet ser just nu ut så här:
Fredag 4/4
19.00 Samling i hotellobbyn
20.30 Buffé och mingel i mässhallen
21.00 Föredrag av Hans Evers - All around the world... for fish!
Lördag 5/4
08:30 Registreringen öppnar
09:00 Inledning
09:20 Steve Chester - Apistogramma (keeping and breeding)
10:00 Fika
10:30 Valbara föredrag
a: Thomas Andersen - "Deep water cichlids from Lake Tanganyika”.Part 1 - Limnochromines
b: Räkföredrag
11:10 Rast
11:30 Bosse Quiding - Rio Nhamunda o Lake Guariba
12:30 Lunch
13:30 Felipe Cantera - Fish collecting in Uruguay
14:30 Christian Brams – Aquascaping workshop
15:00 Paus
15:30 Hans Evers - The Brazilian Shield: Hotspot for fish diversity
16:30 NCS informerar
17:00 NCS/SARF Årsmöte
19:00 Middagsbankett med dyringlotteri
20:00 Utmärkelser
Söndag 6/4
09:15-10:15 Thomas Andersen - "Deep water cichlids from Lake Tanganyika”. Part 2 - Xenotilapia
10:30 Valbara föredrag
a: Steve Chester - Dwarf cichlids
b: Diskusföredrag, ännu ej fastställt
c: Christian Brams – Aquascaping workshop
11:30 Fika
11:50 Felipe Cantera . Gymnogeophagus land
13:00 Avslutning med lotteridragning
14:00 Prisutdelning Championatet
Uppdaterat program: http://www.ndss.se/index.php/sv/program
Så kul det ska bli!
Sent from my iPad Mini using Tapatalk HD
Dags att boka boende, entré, föredragsbiljetter, utställningsplats mm på http://www.ndss.se/shop
Programmet ser just nu ut så här:
Fredag 4/4
19.00 Samling i hotellobbyn
20.30 Buffé och mingel i mässhallen
21.00 Föredrag av Hans Evers - All around the world... for fish!
Lördag 5/4
08:30 Registreringen öppnar
09:00 Inledning
09:20 Steve Chester - Apistogramma (keeping and breeding)
10:00 Fika
10:30 Valbara föredrag
a: Thomas Andersen - "Deep water cichlids from Lake Tanganyika”.Part 1 - Limnochromines
b: Räkföredrag
11:10 Rast
11:30 Bosse Quiding - Rio Nhamunda o Lake Guariba
12:30 Lunch
13:30 Felipe Cantera - Fish collecting in Uruguay
14:30 Christian Brams – Aquascaping workshop
15:00 Paus
15:30 Hans Evers - The Brazilian Shield: Hotspot for fish diversity
16:30 NCS informerar
17:00 NCS/SARF Årsmöte
19:00 Middagsbankett med dyringlotteri
20:00 Utmärkelser
Söndag 6/4
09:15-10:15 Thomas Andersen - "Deep water cichlids from Lake Tanganyika”. Part 2 - Xenotilapia
10:30 Valbara föredrag
a: Steve Chester - Dwarf cichlids
b: Diskusföredrag, ännu ej fastställt
c: Christian Brams – Aquascaping workshop
11:30 Fika
11:50 Felipe Cantera . Gymnogeophagus land
13:00 Avslutning med lotteridragning
14:00 Prisutdelning Championatet
Uppdaterat program: http://www.ndss.se/index.php/sv/program
Så kul det ska bli!
Sent from my iPad Mini using Tapatalk HD